اقتصاد نیوز: با بررسی متوسط دستمزد ساعتی کارگران شاغل در پروژه های عمرانی در نیمه دوم سال ۱۳۹۷، مشخص شد که شغل “استاد کار کابل کش فشار قوی” با رقم ۲۷۶۲۳۴ ریال در هر ساعت بیشترین دستمزد را می گیرد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تسنیم، به دلیل اهمیت و کاربرد اطلاعات مربوط به دستمزد نیروی انسانی شاغل در طرحهای عمرانی ملی و استانی در برآورد هزینه های طرح های عمرانی دولت، جمع آوری این آمارها از سال 1365، در دستور کار مرکز آمار ایران قرار گرفته است.

طرح آمارگیری از دستمزد نیروی انسانی از سال 1365 تا سال 1370 تهیه و به صورت شش ماهه در تمامی استان های کشور اجرا و نتایج آن منتشر شده است. از سال 1374، این طرح با انجام تغییراتی در سطح استان تهران و در دو مرحله شش ماهه در هر سال اجرا و نتایج آن منتشر شده است.

با توجه به اهمیت تغییرات صورت گرفته در میزان متوسط دستمزد ساعتی در هر یک از مشاغل در گروه های مختلف شغلی به مقایسه نتایج این طرح در  نیمه دوم سال 1397 و نیمه مشابه سال قبل،  پرداخته می شود.

با بررسی متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397، میتوان دید که شغل “استاد کار کابل کش فشار قوی” در گروه کابل کش و مفصل بند فشار قوی با رقم 276234 ریال بیشترین دستمزد را به خود اختصاص داده است.

متوسط دستمزد ساعتی در این شغل، افزایش 19.4 درصدی نسبت به نیمه مشابه سال قبل داشته است.

نتایج نشان می دهد که بیشترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397 نسبت به نیمه مشابه سال قبل، مربوط به مشاغل “راننده ماشین های سبک- سواری” از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 30.1 درصد، “راننده دامپر و راننده جرثقیل های کفی” از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 29.9 درصد، “راننده “غلتک از گروه شغلی رانندگان ماشین های سنگین با 29.9 درصد و ” راننده تراکتور” از گروه شغلی رانندگان ماشین آلات حمل و نقل با 28.5 درصد ،  بوده است.

از سوی دیگر کمترین متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397، مربوط به ” کارگر ساده” از گروه شغلی کارگر با 105667 ریال، می باشد. متوسط دستمزد ساعتی در این شغل، افزایش 21.3 درصدی نسبت به نیمه مشابه سال قبل، داشته است.

بررسی ها حاکی از آن است که کمترین تغییر در متوسط دستمزد ساعتی در نیمه دوم سال 1397  نسبت به نیمه مشابه سال قبل، مربوط به مشاغل “سنگ تراش درجه دو” با 9.5 درصد و “عایق کار و آسفالت کار درجه یک” با 9.7 درصد از گروه شغلی عایق کار و آسفالت کار ابنیه ساختمان و “کمک آرماتوربند” از گروه شغلی آرماتوربند و”ابزار زن سنگ پلاک”  از گروه شغلی سنگ کار با 10.9درصد، می باشد.

9803201

9803202

9803203

منبع: اقتصاد نیوز

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر اخبار

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ