با پیشرفت و توسعه صنعت ساختمان صد در صد استفاده از مصالح نوین اقدامی ویژه به حساب می آید. این دست اقدامات باعث پیشرفت ساخت و ساز، نگهداری و مقاوم سازی سازه های موجود می گردد. یکی از این اقدامات نوین افزودنی های بتن و تقویت کننده های آن می باشد. استفاده از افزودنی های بتن باعث ایجاد خواص بهتر بتن، مثل مقاومت، سازگاری و  یا  وزن کمتر بتن باعث بهبود عملکرد آن می گردد که تحت عنوان بتن الیافی در دسترس است.

حالا سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که: بتن الیافی چیست؟ چرا جایگزین بتن معمولی شد و چه کاربردهایی دارد؟ در ادامه به توضیح آن میپردازیم.

بتن الیافی(FRC)

 بتن الیافی در واقع نوعی کامپوزیت است که با مخلوط بتن و الیاف تقویت کننده باعث ایجاد مقاومت کششی بالایی در آن شده است.
به دلیل یکپارچگی و پیوستگی این نوع ترکیب، امکان استفاده از بتن به عنوان یک ماده شکل پذیر جهت استفاده در سطوح انحنا دار را فراهم می کند. این بتن از توانایی جذب انرژی بالایی برخوردار است و تحت اثر بارهای دینامیکی از هم گسیخته نمیشود. با توجه به ویژگی های جدید که این نوع در مقایسه با نوع معمولی دارد خیلی زود جایگزین بتن معمولی  گردید.

بتن الیافی

– انواع الیاف کاربردی در بتن

 الیاف فولادی:

این نوع الیاف به دلیل افزایش مقاومت کششی بتن به طور وسیعی در سازه های بتن و مسلح به کار برده می شود. الیاف فولادی با پخش ترک ها مقابله کرده و مقاومت بتن در زمینه خستگی ضربه و تنش های حرارتی را افزایش می دهد. این ترکیب حاصل استفاده از الیاف فولادی به صورت مسطح، پیچ خورده، موج دار، قلاب مانند و لبه دار می باشد.

الیاف فولادی

الیاف شیشه:

الیاف شیشه جزو اقتصادی ترین و پرکاربرد ترین الیاف در به شمار می رود. این ترکیب با استفاده از رشته های نخی شکل، حرارت داده شده. قطر حدودی این رشته ها 5 تا 25 میکرون است که در بتن استفاده می شود. الیاف شیشه عایق حرارتی، رطوبتی و صوتی می باشند و همچنین در تعمیر بناها و تقویت سازه های صدمه دیده نقش گسترده ای دارند.

الیاف شیشه

الیاف های مورد استفاده در بتن دسته بندی زیادی همچون الیاف آرامید، کربن و الیاف مصنوعی را شامل می شوند.در قسمت فوق دو مورد از مهم ترین ها و پر کاربرد ترین ها توضیح داده شد.

مزایای استفاده از بتن الیاف

– مقاومت زیاد در برابر تنش

– مقاومت در برابر سایش

– مقاومت در برابر ضربه

– قابلیت کشش و ظرفیت بالا در تغییر شکل نسبی

– قابلیت باربری بعد از ترک خوردگی

– افزایش میزان جذب انرژی

مقایسه

موارد کاربرد بتن الیافی

جایگزین شدن آن با بتن آرمه معمولی به منظور کاهش هزینه ها از جمله دستمزد قطعات پیش ساخته بتنی، پایداری شیب  های سنگی، تثبیت و پایداری دیوارهای ریزشی از موارد مصرف این نوع می باشد.
از انواع الیاف بتن در ساخت بتن های پر مقاومت و حجیم، از جمله ساختن بتن سد، تونل، پل، نیروگاه ها و پالایشگاه ها، مخازن آب، دیوار های حائل و همچنین استفاده در فونداسیون، ساخت کف سوله های صنعتی انبارهای نگهداری مواد دارویی و غذایی (به دلیل داشتن شرایط محیطی خاص) ، کف پارکینگ های طبقاتی، سوله های تولیدی و انبارها، باند فرودگاه، ساخت قطعات پیش ساخته ساختمانی و … استفاده می گردد.

بتن ریزی

آیا استفاده از بتن الیافی توجیه اقتصادی دارد؟

استفاده از الیاف بتنی در همه موارد نسبت به بتن معمولی مقرون به صرفه نیست؛ اما در پروژه هایی که سرعت اجرا بالا مدنظر است و یا سازه سنتی دچار مشکل شده است، هزینه استفاده از این بتن نسبت به نوع معمولی آن بسیار کمتر است. علاوه بر این مزیت های دیگری مانند سادگی و سرعت عمل بالا در استفاده از این نوع بتن قابل توجه می باشد.

الیاف

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ