طراحی و معماری محوطه بیرونی انواع سازه هم چون فضای داخلی و نما از اهمیت به سزایی برخوردار می باشد و چه بسا در بسیاری از مواقع جذابیت یا عدم جذابیت فضای بیرونی بتواند بر دیدگاه کلی افراد در انتخاب سازه اثرگذار باشد. از ابتدایی ترین و مهم ترین موارد اثرگذار در جذابیت فضا می تواند به انتخاب کف پوش مناسب فضای بیرونی اشاره نمود.

انواع کف پوش فضای بیرونی

انتخاب کف پوش مناسب فضای بیرونی وابسته به عوامل مختلفی از جمله کارایی کف پوش و یا به عبارت دیگر هدف استفاده از کف پوش، زیبایی کف پوش و در نهایت مقاومت و پایداری مورد انتظار از آن می باشد. در ادامه به معرفی انواع کف پوش و ویژگی های هریک پرداخته شده است.

کف پوش سنگی

سنگ از جمله اولین گزینه های مورد بررسی برای کف پوش فضای بیرون است. سنگ که جز مصالح بسیار مقاوم می باشد می تواند گزینه بسیار مناسبی برای فضاهای رسمی هم چون تراس ها، رستوران های سرباز و سایر سازه های سرباز به حساب آیند. استفاده از سنگ می تواند موجب ایجاد جذابیت بصری و القا فضای طبیعی زیبا در محیط گردند. از جمله دیگر ویژگی های سنگ وجود طیف رنگی و بافت های متفاوت و زیبا در این نوع مصالح می باشد. از انواع سنگ های مورد استفاده در کف پوش ها می توان به سنگ گرانیت، سنگ لوح، سنگ تراورتن و … اشاره نمود.

stone floor covering

کف پوش موزاییکی

موزاییک ها از جمله دیگر مصالح پرکاربرد در کف پوش فضای بیرون می باشند. این مصالح که برای ساخت آن ها از سیمان، ماسه، سنگ دانه، پودر سنگ و آب و در برخی موارد مواد پلیمری  استفاده شده است از مقاومت مطلوبی برخودار می باشند و نسبت به سنگ بسیار مقرون به صرفه هستند. از جمله ویژگی های این نوع کف پوش علاوه بر قیمت مناسب در دسترس بودن آن می باشد.  از انواع موزایک موجود در بازار می توان به موزاییک حیاطی، موزایک پلیمری یا سنگ مصنوعی سمنت پلاست، موزاییک شسته و … اشاره نمود.

floor cavering

کف پوش بتنی

استفاده از بتن درجا از جمله دیگر مصالح مورد استفاده در کف پوش فضاهای بیرون می باشد. امروزه راه های مختلفی برای ایجاد طرح در این نوع مصالح وجود دارد که می تواند از جلوه یکنواخت آن بکاهد. از جمله اصلی ترین مزایا این نوع کف پوش اقتصادی بودن آن می باشد. لازم به ذکر است از این نوع کف پوش نمی توان برای فضا های رسمی استفاده نمود.

کاشی کف

گزینه دیگر برای استفاده در کف پوش فضای بیرون کاشی های کف می باشند. این مصالح که دارای طیف های بسیار گسترده ای از نظر رنگ و طرح می باشند می توانند متناسب با طراحی سایر قسمت ها مورد استفاده قرار گیرند. نکته حائز اهمیت در خصوص این مصالح مقاومت پایین این مصالح در برابر فشار و وزن بالا می باشد لذا عموما در فضاهایی همچون بخش هایی از تراس از این نوع کف پوش استفاده می شود.

کف پوش آجری

استفاده از آجر نیز از جمله گزینه های مورد استفاده برای کف پوش فضای بیرون ساختمان می باشد. استفاده از آجر به محیط جلوه ای کلاسیک می دهد لذا باید به مواردی هم چون هماهنگی آن با سایر بخش های سازه توجه ویژه ای گردد. به طور مرسوم از آجر برای مرز مسیر در حیاط ها ، باغ ها و …. استفاده می شود و ترکیب آن در کنار سایر مصالح معرفی شده بسیار مطلوب می باشد.

کف پوش فضای بیرون

مصالح سست و ریز

آخرین گزینه مورد بررسی در این مقاله مصالح ریز و سست هم چون انواع شن ها می باشند. از جمله اصلی ترین ویژگی این نوع مصالح قابلیت جا به جایی آن ها است. علاوه بر این شن ها مصالح نفوذ پذیری می باشند که آب به آسانی می تواند از آن ها عبور نماید.

در صورت تمایل می توانید با مراجعه به بخش مصالح پایه در سایت گیتی هوم به بررسی و مقایسه انواع کف پوش بپردازید.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ