راه پله یکی از عناصری است که به زیبایی دکوراسیون داخلی منزل کمک شایانی می کند به همین دلیل لازم است حساسیت ویژه ای برای نورپردازی پله به کارگرفته شود.

نور پردازی همواره یکی از مسائل قابل توجه در معماری داخلی و خارجی ساختمان است و نورپردازی راه پله موجب می شود علاوه بر زیبایی و جذابیت محیط جهت یابی مسیرراه پله در شب راحت تر و امنیت در رفت و آمد نیز بیشتر شود.

نورپردازی راه پله

برای نورپردازی راه پله می توان از نور طبیعی استفاده کرد . به این منظور لازم است راه پله در مجاورت یا نزدیک پنجره ساخته شود. در این صورت نور خورشید می تواند زیبایی خاصی به پله ها بدهد.

نورپردازی به کمک چراغ های دیوارکوب

برای نورپردازی در راه پله میتوان  از چراغ های دیوارکوب یا لوسترهای آویز استفااده کرد. در این صورت بهتر است چراغ های دیوارکوب در ارتفاع بالایی از دیوار نصب شود تا بتوانند نور بیشتری را در محیط راه پله ها پخش کنند. اگر راه پله ها محیط بیشتری از خانه را اشغال کرده اند بهتر است از چراغ های مستطیل شکل استفاده شود که با فرم پله ها بیشتر هم خوانی داشته باشد.

نورپردازی پله های مارپیچی زیبایی دکوراسیون منزل را دو چندان می کنند.با نورپردازی پله های مارپیچی طراحی خانه خاص تر و زیباتر می شود. زیبایی و ظرافت طراحی پله های مارپیچ با نورهای نقطه ای کوچک روی دیوار و نزدیک پله ها در ارتفاع کم نشان داده می شود.

نورپردازی راه پله

نورپردازی به کمک نواری باریک و خطی

برای ایجاد نور در فضای راه پله ها می توان از قسمت زیر یا وسط راه پله ها استفاده کرد. نورپردازی در این قسمت از راه پله باید به صورت نواری باریک یا خطی باشد. اگر نورپردازی راه پله از داخل پله ها بگذرد باید جنس پله ها به گونه ای باشد که نور از آن ها عبور کند.

نورپردازی خطی می تواند در محل شکست پله ها انجام شود البته در این گونه نورپردازی فقط قسمتی از پله ها روشن می شود و نیازی نیست تمام کف پله ها روشن گردد.

نورپردازی به کمک نرده

یکی دیگر از روش های نورپردازی راه پله نصب چراغ در نرده راه پله است که در این صورت نور ملایمی در راه پله برای روشن کردن فضا ایجاد می شود. نورپردازی باید به گونه ای باشد که همه افراد از کودک تا سالمند به راحتی از پله ها عبور کنند، پس بهتر است نرده و دستگیره را به گونه ای انتخاب کنیم که بتوان از زیر آن ها برای نصب چراغ استفاده شود، این کار علاوه بر حفظ ظاهر زیبا ، روشنایی خوشایندی را در پله ها ایجاد می کند.

نور پردازی به کمک زیرپله

زیرپله یکی از مکان هایی است که همیشه ایده های خلاقانه برای استفاده از آن وجود دارد. مثلا برای نورپردازی راه پله می توان از زیرپله استفاده کرد که بسیار جذاب و کارامد است.

نورپردازی

کمک گرفتن از رنگ هایی مثل سفید و طوسی در فضاهای تاریک مانند پله ها بسیار مناسب است .ترکیب این رنگ ها بر انعکاس نور تاثیر بسیاری می گذارند. به کاربردن خطوط سفید روی پله ها در امتداد و هماهنگی دیوارهای سفید به عریض تر  جلوه دادن مسیر بسیار کمک می کند.

برای دریافت اطلاعات بیشتر در خصوص اهمیت نورپردازی در معماری داخلی ساختمان می توانید به مقاله تاثیر نورپردازی بر معماری داخلی و خارجی بخش مقالات سایت گیتی هوم مراجعه نمایید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ