آجر تصفیه کننده هوا یکی از مصالح نوین می باشد که بیشتر در آمریکا و اروپا از آن استفاده می شود، ایده ی اصلی این آجر نخستین بار توسط کارمن ترودل معمار آمریکایی بیان شد، کارمن ساختمان را به بدن انسان تشبیه کرده و در آن عضوی همانند کلیه که بتواند آن را از آلودگی ها تصفیه کند جست و جو می کرد.

کارمن و تیم آن آجری را طراحی کردند که در فضای بیرونی ساختمان قرار می گیرد و می تواند هوای بیرون را تصفیه و هوای سالم را به داخل ساختمان هدایت کند.

آلودگی

با توجه به این که محیط زیست و سلامت آن دغدغه ی همه ی کشورها می باشد از این ایده استقبال زیادی شده و در صورتی که بتوان آن را در سطح وسیع اجرا کرد تحولی عظیم در میزان آلاینده های موجود در ساختمان ها شکل خواهد گرفت، بدین شکل که هر ساختمان به صورت مجزا هوای تمیز را به داخل خود میفرستد و موجب کاهش آلودگی ها و تمیزی محیط زیست می گردد.

کارمن آجر تمیز کننده را با ایده گرفتن از جارو برقی به وسیله ی یه فیلتر سیکلون طراحی کرده تا از لحاظ اقتصادی به گونه ای باشد که کشور های در حال توسعه که از بودجه ی کافی برخوردار نیستند بتوانند این آجر را در مساحت بالا اجرا کنند.

اجزای تشکیل دهنده ی آجر تصفیه کننده هوا آجر بتنی، اتصالات پلاستیکی بازیافتی و فیلتر سیکلون می باشد.

آجر تصفیه کننده هوا

نحوه ی عملکرد آجر

هوای آلوده به کمک آجر بتنی توسط ورودی های مستطیلی وارد فیلتر سیکلون  می شوند و سپس توسط فیلتر که مانند بتن در آجر ریخته می شود تفکیک می شود، آزمایش ها نشان داده است، فیلتر سیکلون که عملکردی شبیه جاروبرقی دارد می تواند 30 درصد ذرات ریز و 100 درصد ذرات درشت موجود در هوا را از آن جدا کند.

اتصالات پلاستیکی بازیافتی که هم تراز آجر بتنی می باشند در دو جهت کاربرد دارند:

1 – تقویت ساختار آجر

2-  ایجاد مسیر از خارج به مرکز آجر

ساختمان

مزایای استفاده از آجر تصفیه کننده

1-استفاده از این نوع آجر اقتصادی و به صرفه می باشد.

2-ساختار این نوع از آجر با محیط زیست سازگاری دارد.

3-به دلیل اینکه بدون استفاده از برق کار می کند در صرفه جویی انرژی نقش به سزایی دارد.

کاربرد آجرهای تصفیه کننده

این آجرها مناسب آب و هوایی است که کیفیت پایینی داشته و مملو از ذرات ریز و درشت باشد و همچنین مناسب برای ساختمان های یک یا نهایتا دو طبقه می باشد.

آجرهای تصفیه کننده بیشترین کاربرد را در کشور های در حال توسعه که محروم از فناوری هستند، دارند.

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:
2 Responses to آجر تصفیه کننده هوا
  1. دیدگاه *سلام ، ممنون از مطالب خوبتون ، یک سوال تفاوت با آجر خنک کننده چیست؟ یا همون اجر خنک کننده است.؟

    • با سلام. ممنون از همراهیتون. آجر تصفیه کننده با آجر خنک کننده تفاوت دارد. توضیحات آجر تصفیه کننده در مقاله بالا ذکر شده است و مکانیزم آجر خنک کننده این است که دارای یک ساختار تو در تو و مشبک مانند هستند و به همین علت امکان نگه داشتن آب و متعاقباً تبخیر آن با گرفتن گرمای محیط را می‌دهد. این عمل ساده تبخیر که خود یک فرآیند گرماگیر است باعث خنک سازی فضای داخل ساختمان می‌شود.
      در روزهای آتی مقاله ای نیز در مورد آجر خنک کننده در سایت قرار داده میشود. باما همراه باشید…


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ