لوله های PVC

لوله های PVC، لوله هایی هستند که جزء پرکاربردترین و مقاوم ترین مصالح شناخته شده اند که در چند دهه گذشته برای ساختمان سازی و تاسیسات بسیار مورد توجه قرار گرفته است. لوله های پی وی سی دارای عمر طولانی و مقاومت زیاد در برابر هر نوع شرایط آب و هوایی هستند. لوله های PVC در عرصه های مختلف مورد استفاده قرار میگیرد. همه این موارد موجب محبوبیت زیاد لوله های PVC شده است. ماده اولیه تشکیل دهنده این لوله، ماده ای به نام رزین می باشد که یک نوع پلیمر است و از ترکیب نفت یا گاز با آب شور و هوا ساخته می شود. پس از گذراندن مراحل مختلف با افزودن مواد شیمیایی و روغنی با دستگاه های اکسترودر، لوله های پی وی سی تولید می شوند. این لوله ها در پروژه های انتقالات سیالات، آب و فاضلاب کاربرد دارند.

PVC

لوله های UPVC

نام سازنده لوله های UPVC، Polica بود و به همین دلیل با نام لوله پولیکا آن را می شناسند. این لوله ها تفاوت چندانی از لحاظ ظاهری با لوله های PVC ندارند و تنها از نظر مواد اولیه و نوع کارایی تفاوت دارند.

PVC (پلی وینیل کلراید) یک نوع پلاستیک مقاوم اما با وزن سبک است، با افزودن پلاستیک این لوله ها خواص انعطاف پذیری و نرمی پیدا می کنند. چنانچه پلاستیک به این ماده اضافه نشود لوله های UPVC تولید می شود.

لوله های یو پی وی سی دارای ماده ای به نام فتالات است که می توان از آن برای انتقال آب استفاده کرد و در برابر حریق مقاومت بالایی دارند. لوله های پی وی سی  برای انتقال آب غیرشرب، عایق کابل برق و محافظت از سیم جریان برق کاربرد دارد. لوله های یو پی وی سی در چند سال اخیر برای صنعت ساختمان سازی و درب و پنجره های آلومینیومی و چوبی و فلزی استفاده می شود.

upvc

مزایای لوله های U P V C :

الف) وزن سبک

لوله های یو پی وی سی با وجود وزن کم استحکام بالایی دارند. وزن کم این لوله ها باعث سهولت در حمل و نقل و نصب آن ها شده است.

ب) مقاومت در برابر شکست و انعطاف پذیری

لوله های یو پی وی سی می توانند در برابر بار زیاد بدون شکستگی از خود انعطاف نشان دهند. در شرایطی مانند زمین لرزه که خاک دچار تغییر می شود، این لوله ها می توانند بدون هیچ گونه آسیبی سالم بمانند.

ج)  مقاوم در برابر خوردگی

این لوله ها در برابر خوردگی موادی مانند اسیدها، بازها و نمک ها و همچنین در برابر جریان الکتریکی از خود مقاومت نشان می دهند.

د) مقاوم در برابر آسیب ضربه

لوله های یو پی وی سی در مقایسه با دیگر لوله های ساخته شده در برابر ضربه مقاومت بالایی دارد.

و) عایق حرارت

لوله های UPVC را می توان در پروژه هایی که با حرارت سروکار دارند مورد استفاده قرار داد، زیرا عایق حرارتی بسیار مناسبی هستند.

ه) قیمت مناسب

لوله های یو پی وی سی با توجه به مزیت های فراوانی که دارند، نسبت به لوله های دیگر قیمت مناسبی دارند و این امر موجب آن شده است که متخصصان آن را به طور گسترده مورد استفاده قرار دهند.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:
One Response to لوله های PVC و UPVC
  1. […] پذیری بالایی برخوردار هستند. برای آشنایی بیشتر با لوله های پی وی سی به مقاله لوله های PVC و UPVC مراجعه […]


[top]

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ