بررسی رابیتس

رابیتس توری مشبکی از جنس فولاد است که پس از پرس و کشش روی فویل گالوانیزه، برش داده می شود. رابیتس ها با استفاده از مفتول و سیم های مخصوص رابیتس بندی به شبکه ی فرعی زیرین متصل می شوند. رابتیس ها را بر اساس وزن ورقه و یا تعداد ستون های ایجاد شده در شبکه آن طبقه بندی می کنند. ضخامت ورق های آن معمولا بین 0.4 تا 0.6 است.

expanded metal

انواع رابتیس

– نه ستونه: سبک (650 گرم)  نیمه سنگین (780 گرم)   سنگین (870 گرم)  فوق سنگین (900 گرم)

– یازده ستونه:  سبک (830 گرم)   نیمه سنگین (860 گرم)

– سیزده ستونه:  سبک(860 گرم)  نیمه سنگین (930 گرم) سنگین (1000 گرم)  فوق سنگین (960 گرم)

بررسی کناف

چندی است که استقاده از کناف در کشورمان گسترش یافته است و این به سبب ویژگی های خاص این محصول است. کناف دارای هسته ی گچی است که لبه های طولی آن ها را با کاغذ های بسیار مقاومی می پوشانند.کناف ها دارای روکش پی وی سی هستند و در بازار به صورت تایل و یا یکپارچه عرضه می شود. انواع مختلفی کناف وجود دارد که ویژگی های متفاوتی را دارا می باشند؛ به عنوان مثال نمونه هایی از کناف در مقابل آتش سوزی و رطوبت مقاوم اند. امروزه کناف به عنوان نسل جدید گچ نام برده می شود.

انواع کناف

صفحات معمولی – (Regular Board)

صفحات مقاوم در برابر رطوبت  – (Moisture Resistant Board)

صفحات مقاوم دربرابر آتش سوزی – (Fire Resistant Board)

صفحات مقاوم دربرابر آتش سوزی و رطوبت – (Fire & Moisture Resistant Board)

کناف

مقایسه کناف و رابیتس

استفاده از کناف در مقایسه با به کار بردن رابیتس از مزایا و معایبی از جنبه های مختلفی برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم:

  • وزن

با توجه به متریال های به کار رفته در کناف در مقایسه با رابیتس، وزن کناف به شکل قابل توجهی کمتر از ورق های رابیتس است؛ به طوری که اجرای هر متر مربع کناف ۱۱ کیلو گرم می باشد و وزن همین ابعاد از رابیتس گچ کاری شده ۴۵ کیلوگرم خواهد بود.

  • مقاومت

عدم استفاده از جوشکاری در سیستم کناف باعث بالا رفتن مقاومت آن ( لازم به ذکر است که مقاومت کناف حدودا 14 برابر رابیتس است)  می شود. رابیتس نیز در برابر زلزله مقاوم است ولی با توجه به وزن بیشتر و ترک های ناشی از جوشکاری، در صورت تخریب، وزن زیادی را به آوار اضافه می کند.

  • کیفیت

باید توجه داشت که در کیفیت هر دو سیستم، مهارت اجراکنندگان نقش اساسی دارد. به طوری که اگر افراد متخصص و ماهر رابیتس بندی و یا کناف کاری را انجام دهند، نتیجه ی مطلوب و دلخواهی در پی خواهد داشت.

  • تعداد نفرات مورد نیاز برای اجرا

برای پیاده سازی سقف کاذب کناف، یک گروه دو الی سه نفره ی ماهر و متخصص کافی است. این در حالی است که برای اجرای سقف کاذب رابیتس، گروه های ماهر جوشکاری، رابیتس بندی و گچ کاری نیاز است.

رابیتس و کناف

  • زمان اجرا

همان طور که اشاره شد، در نصب سقف های کاذب کناف نیازی به جوشکاری و گچ کشیدن و … نیست؛ در نتیجه زمان اجرای کار در آن در مقایسه با اجرای رابیتس، تقریبا 1 به 5 است.

  • هزینه اجرا

با در نظر گرفتن این مطلب که اجرای رابیتس در مقایسه با کناف نیازمند وقت و نیرو متخصص بیشتری است، اجرای کناف مقرون به صرفه تر خواهد بود.( این درحالی است که هزینه ی مصالح این دو سیستم تا حدود زیادی برابر است)

  • ترمیم پذیری

بدیهی است که در صورت نشت مایعات و نیاز به تعمیرات و بازسازی، سرعت و سهولت اجرای کناف (عدم نیاز به جوشکاری، اتصالات پیچی، رنگ پذیری بلافاصله بعد از اتمام کار و…) باعث راحتی پروسه ی مرمت و تعمیرات می شود.

برای دریافت جدیدترین محصولات کنافی موجود و مقایسه محصولات با ما در صفحه کناف در سایت گیتی هوم همراه باشید.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ