گچبری در صنعت ساختمان سازی به علت داشتن مزایایی همچون سبک بودن، اقتصادی بودن، قابلیت چسبندگی، تنوع بالا و…… نقش به سزایی دارد. گچبری به دو شیوه ی دستی و قطعات از پیش ساخته یا گچبری دکوراتیو (ابزارهای دکوراتیو) اجرا می شود که هرکدام کد مخصوص خود را داشته و با توجه به سلیقه ی مشتری انتخاب می شوند.

یکی از فاکتورهای مهم در صنعت ساختمان سازی، ساخت ساختمان با بهترین کیفیت در کمترین زمان ممکن است، به همین منظور گچبری به شیوه ی دستی به علت زمان بر بودن کمتر اجرا می شود.

گچبری به صورت قطعات از پیش ساخته (گچبری دکوراتیو) نخستین بار در کشورهای اروپا و آمریکا اجرا شد و به مرور زمان در بسیاری از کشورها رواج پیدا کرد.

گچبری دکوراتیو از شاخه ی معماری داخلی می باشد که توسط کناف و رابیتس انجام می شود.

مزیت های گچبری دکوراتیو نسبت به گچبری دستی

1-گچبری های دکوراتیو علاوه برزیبایی بسیار پرکاربرد هستند.

2- این نوع از گچبری ترکیبی از هنر و صنعت می باشد.

3- زمان اجرای آن ها نسبت به گچبری دستی کوتاه می باشد.

4- گچبری دکوراتیو قابلیت شستشو و جابه جایی دارد.

انواع گچبری مورد استفاده در دکوراسیون

1- طرح های زمینه و سطح: گچبری در سطح های وسیع مانند سقف، دیوار و… اجرا می شود.

2- طرح های حاشیه: گچبری در یک محدوده ی خاص و در یک مسیر مشخص به صورت منظم و پیوسته اجرا می شود مانند راهروها، پله ها و….

3- طرح های خاص و تک: گچبری تنها مختص مکان خاصی ساخته و اجرا می شود مانند سر ستون، شومینه و…..

آشنایی با انواع ابزارهای دکوراتیو

1-پلی استایرن

یک نوع پلیمر مصنوعی می باشد که خود در مدل های معمولی، منبسط و مقاوم وجود دارد.جدیدترین نوع پلی استایرن ها صفحات فوم فشرده ی آن است که از ذوب کردن پلی استایرن معمولی در فشار بالا بدست می آید. از خواص صفحات فوم فشرده می توان به مناسب بودن قیمت آن، غیرقابل نفوذ بودن، عایق بودن و عدم انتشار گاز سمی در هنگام آتش سوزی اشاره کرد.

Capture

Decorative tools1

2- ابزار پیش ساخته پلی یورتان

پلی یورتان ها در شکل های مختلفی همچون فوم های نرم و سخت، الاستومرها و….کاربرد دارند. پلی یورتان ها جایگزین گچبری های داخلی و سیمان کاری های نما شده و در ایجاد دکوراسیون جدید در فضای داخلی و خارجی ساختمان کاربرد دارند. مانند قرنیز، نور مخفی، ستون و سرستون و…… . یکی از مزایای ابزار پیش ساخته ی پلی یورتان قابلیت ترکیب شدن با دو نوع مصالح سنتی و سبک و نوین می باشد.

Decorative tools2

3- قالب بندی دیوار

ابزارهای دکوراتیو قالب بندی دیوارها جزیی از پرکاربردترین ابزارهای دکوراتیو می باشند، این ابزار منجر به دگرگونی و زیبایی چشم گیری در دکوراسیون خانه می شود.

 4-PVC

ابزار دکوراتیو PVC علاوه براینکه جایگزینی گچبری می باشند ، جایگزین چوب نیز هستند و احتمال آسیب پذیری آن نسبت به سایر ابزارهای دکوراتیو پایین تر می باشد.

5- ابزار دکوراتیو گلویی

این ابزار از جنس پلی یورتان می باشد که مهمترین ویژگی آن مخفی کردن نقص های گوشه و کنار دیوارها می باشد.

6- شیشه دکوراتیو

شیشه های تزئینی یکی از ابزارهای دکوراتیو می باشد که برای تزئین دکوراسیون داخلی و خارجی از آن ها استفاده می شود و در انواع شیشه دکوراتیو مات، چاپ دار و لمینت رنگی وجود دارند.

Decorative tools3

7- ابزارهای قاب بندی پیش ساخته

استفاده از این نوع ابزار دکوراتیو که از جنس چوب می باشد موجب تحولی عظیم در دکوراسیون خانه می شود.

8- آینه دکوراتیو

آینه کاری در ساختمان جزیی از ابزارهای دکوراتیو می باشد، استفاده از آینه های دکوراتیو در سقف علاوه بر زیبایی، منجر به نشان دادن ارتفاع بیشتر سقف می شود و در دیوارها به مخفی کردن عیوب کمک می کند. آینه های دکوراتیو در انواع پازلی، گرد، قدی، مستطیلی و ….. وجود دارند.

Decorative tools4

9- پانل دکوراتیو

 یکی از جدیدترین و پرکاربردترین ابزارهای دکوراتیو پانل های آن می باشد که بسیار متنوع می باشند. جهت مشاهده و مقایسه محصولات دکوراتیو به فروشگاه ابزار های دکوراتیو مراجعه کنید.

10- ساندویچ پانل دکوراتیو

ساندویچ پانل دکوراتیو عایق صدا، گرما و سرما می باشد و در ابعاد، رنگ و ضخامت های متعددی تولید می شود.

11- بتن دکوراتیو

بتن یکی از ابزارهای دکوراتیو می باشد که برای زیبا دیده شدن آن از پودرهای رنگی دو منظوره و استمپ های لاستیکی استفاده می شود. از ویژگی های خاص بتن دکوراتیو می توان به سرعت بالا در اجرا، مقاومت در برابر نفوذ آب، مقاومت در برابر عوامل جوی و یکپارچه بودن و عدم لغزش آن اشاره کرد. از بتن دکوراتیو در استخرها، پل ها، پیاده روها و…. استفاده می شود.

Decorative tools5

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ