در ساختمان ها و مراکز حساس از سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک استفاده می شود، این سیستم ها قادرند به صورت خودکار حریق را شناسایی و خاموش کنند.

معرفی سیستم های اطفاء حریق اتوماتیک

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک(مه آب )-WATER MISD

این سیستم توسط ذرات ریز آب (به قطر 300-1000میکرون) که به صورت مه به سمت حریق پرتاب می شوند، عمل می کند. سیستم مه آب در ابتدا آتش را شناسایی کرده و به کمک آب، دمای محیط را کاهش می دهد، پس از این که دمای محیط کاهش یافت با نرساندن اکسیژن به آتش منجر به خاموش شدن آن می شود. اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم مرکز کنترل، مخزن نگهداری آب، مخزن ذخیره ی گاز هیدروژن، لوله و اتصالات، نازل های مه پاش و آشکار ساز حریق می باشند.

WATER MISD

مزایا:

– مصرف آب در این سیستم نسبت به سایر سیستم ها کم می باشد.

– محل کمی را برای نصب تجهیزات به خود اختصاص می دهد.

– هیچ گونه آسیبی برای استفاده کنندگان خود ندارد.

– استفاده از این سیستم مقرون به صرفه است.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک-VORTEX

این سیستم ترکیبی از سیستم مه آب و گاز هیدروژن می باشد، در این سیستم به کمک فشار گاز هیدروژن ذرات آب با قطر 10میکرونی از نازل خارج می شوند. سیستم ورتکس عمل خنک کردن محیط و محروم کردن آتش از اکسیژن را به طور همزمان انجام می دهد.

VORTEX

مزایا:

– این سیسیتم نیازی به تمیز کردن پس از استفاده از آن را ندارد.

– سیستم وردتکس برای محیط زیست مناسب می باشد.

– این سیستم قابلیت استفاده در محیط باز را دارد.

– نصب و راه اندازی آن به سرعت انجام می شود.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک گازی

در محیط ها و مراکز پر خطر مانند پست های برق، مراکز نگهداری اسناد، تجهیزات مخابراتی و…. که نمی توان از سیستم های آبی استفاده کرد، سیستم های اطفاء حریق گازی گزینه ی مناسبی می باشند. وزن این سیستم به دلیل محتوای آن (گاز هیدروکربن هالوژنه ) سبک می باشد و به همین دلیل مناسب برای هواپیماها و زیردریایی ها نیز می باشد.

اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم نازل های خروج گاز، سوئیچ فشار و شیرهای برقی، سیلندرهای ذخیره گاز با شیرهای محرک، شیلنگ های محرک سیلندرها، لوله چند دهنه، شیلنگ های تخلیه گاز و سیلندر های پایلوت می باشند.

AUTOMATIC GAS FIRE EXTINGUISHING SYSTEM

مزایا:

– مواد داخل کپسول های این سیستم با مواد دیگر ترکیب نمی شوند و خاصیت خود را از دست نمی دهند.

– از این کپسول ها می توان متناسب با میزان آتش استفاده کرد.

– این سیستم برای محیط زیست مضر نمی باشد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آبی

در انبارها، هتل ها، مراکز نگهداری سوخت و….. از سیستم اتوماتیک آبی جهت اطفاء حریق استفاده می شود. برای استفاده از این سیستم نیاز به لوله کشی در سقف و یک مرکز فشار جهت خروج آب است.  اجزای تشکیل دهنده ی این سیستم مخزن نگهداری آب، پمپ آتش نشانی، اسپری آب پاش و شیرهای کنترل می باشند.

AUTOMATIC BLUE FIRE EXTINGUISHING SYSTEM

مزایا:

– باتوجه به نقطه ای که آتش سوزی در آن رخ داده است اسپرینکر همان نقطه در سیستم شروع به کار می کند.

– این سیستم مناسب آتش سوزی های بزرگ با درجه حرارت بالا می باشد.

– استفاده از این سیستم مقرون به صرفه می باشد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آیروسل (پودری)

در اتاق های کنترل، کابین های مخابراتی و…. از سیستم اتوماتیک آیروسل استفاده می شود. این سیستم از پودر وگاز تشکیل شده است و می تواند با تشخیص دود شروع به کار کند. کپسول های آیروسل ذرات جامدی را با قطر کمتر از 10میکرومتر به روی آتش پرتاب می کنند که این ذرات غیرسمی می باشند و تنها به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال و  ناپایدار می شوند. ذرات آیروسل از کربنات پتاسیم تشکیل شده اند.

این سیستم به روش های کاهش و ایزوله سازی سوخت، کاهش میزان گرما، جداسازی یا کاهش اکسیژن و مهار واکنش زنجیره ای اجزاء قابل اشتعال، آتش را مهار می کند.

 مزایا : باتوجه به نقطه ای که آتش سوزی در آن رخ داده است اسپرینکر همان نقطه در سیستم شروع به کار می کند. این سیستم مناسب آتش سوزی های بزرگ با درجه حرارت بالا می باشد. استفاده از این سیستم مقرون به صرفه می باشد. 5-سیستم اطفاء حریق اتوماتیک آیروسل (پودری) در اتاق های کنترل، کابین های مخابراتی و.... از سیستم اتوماتیک آیروسل استفاده می شود. این سیستم از پودر وگاز تشکیل شده است و می تواند با تشخیص دود شروع به کار کند.کپسول های آیروسل ذرات جامدی را با قطرکمتر از 10میکرومتر به روی آتش پرتاب می کنند که این ذرات غیرسمی می باشند و تنها به صورت الکتریکی و یا واکنش گرمازا فعال و ناپایدار می شوند. ذرات آیروسل از کربنات پتاسیم تشکیل شده اند. این سیستم به روش های کاهش و ایزوله سازی سوخت، کاهش میزان گرما، جداسازی یا کاهش اکسیژن و مهار واکنش زنجیره ای اجزاء قابل اشتعال، آتش را مهار می کند.

مزایا:

– این سیستم هیچ گونه آسیبی به محیط زیست و لایه اوزون نمیزند.

– حین استفاده از این سیستم انسان احساس خفگی نمی کند.

– سیستم آیروسل مناسب برای هر شرایط اقلیمی می باشد.

سیستم اطفاء حریق اتوماتیک فوم

AUTOMATIC FOAM FIRE EXTINGUISHING SYSTEM

 

این سیستم مناسب برای محیط هایی مانند آشیانه ی هواپیما، تاسیسات نفتی و… می باشد. سیستم اتوماتیک فوم تشکیل شده از آب و فوم با نسبتی مشخص می باشد. این سیستم نیز همانند سیستم مه آب با محروم کردن آتش از اکسیژن منجر به خاموش شدن آن می شود. آب و فوم به روش های پمپاژ فوم، استفاده از آب و سیستم مخزن باهم ترکیب می شوند.

اجزاء تشکیل دهنده ی سیستم اتوماتیک فوم مخزن مخصوص فوم، دستگاه ترکیب کننده آب و فوم، شیرهای اتوماتیک و نازل های فوم می باشد.

 

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ