یک آشپزخانه ایده آل و زیبا باید چه خصوصیاتی داشته باشد؟

آشپزخانه بدون شک به عنوان قلب خانه در نظر گرفته می شود که محلی پرتردد برای اعضای خانواده است، پس آشپزخانه باید دکوراسیونی ایده آل و زیبا داشته باشد. دکوراسیون آشپزخانه روحیه افراد را تحت تاثیر قرار می دهد. به عنوان مثال خانم های خانه دار بیشتر وقت خود را در آشپزخانه صرف می کنند که یک آشپزخانه ایده آل می تواند احساس خوبی در آن ها ایجاد کند. نکته حائز اهمیت این است که دکوراسیون آشپزخانه قسمتی از دکوراسیون داخلی خانه است و می تواند در نمای کلی خانه تاثیرگذار باشد، به همین دلیل رسیدگی به آن و مرتب نگهداشتن آن بسیار با اهمیت است.

در ادامه به بررسی نکاتی در رابطه با داشتن یک آشپزخانه ایده آل و زیبا می پردازیم:

الف) چینش وسایل اصلی آشپزخانه

اولین اقدام برای داشتن یک آشپزخانه ایده آل چیدمان صحیح وسایل آشپزخانه است. استفاده از پلان های چیدمان با توجه به مثلث کار به داشتن یک دکوراسیون ایده آل کمک شایانی می کند. منظور از مثلث کار، مثلثی فرضی است که رئوس آن را محل یخچال، سینک ظرفشویی و اجاق گاز تشکیل داده است.

پلان های چیدمان آشپزخانه 7 نوع است:

1- آشپزخانه با پلان خطی

kitchen1

2- آشپزخانه با پلان باز

kitchen2

3- آشپزخانه با پلان L شکل

kitchen3

4- آشپزخانه با پلان G شکل

kitchen4

5- آشپزخانه با پلانL شکل وجزیره

kitchen5

6- آشپزخانه با پلان ترکیبی U شکل و جزیره

kitchen6

ب) انتخاب کفپوش مناسب برای آشپزخانه

انتخاب کفپوش مناسب برای آشپزخانه به بزرگ نشان دادن آشپزخانه بسیار کمک می کند. در آشپزخانه های کوچک و کم نور باید از کفپوش هایی با رنگ روشن استفاده شود. استفاده از کفپوش با رنگ تیره در آشپزخانه هایی که رنگ دیوارپوش ها روشن است، می تواند هارمونی رنگ زیبایی بوجود آورد.

kitchen7

ج) به کارگیری رنگ و جنس مناسب برای کابینت ها

یک آشپزخانه ایده آل باید دارای کابینت هایی با رنگ مناسب باشد. کابینت ها فضای زیادی از آشپزخانه را اشغال می کنند، استفاده از رنگ روشن مثل خاکستری، آبی و سفید به بزرگتر جلوه دادن آشپزخانه بسیار کمک می کند.

برای زیباتر کردن دکوراسیون آشپزخانه می توان از دو رنگ برای کابینت ها استفاده کرد، به گونه ای که از دو رنگ متضاد یا از یک رنگ با تن های متفاوت استفاده شود.

انتخاب جنس کابینت ها با توجه به سبک دکوراسیون آشپزخانه انجام می شود:

– کابینت فلزی

کابینت های فلزی یکی از بهترین انتخاب ها برای دکوراسیون آشپزخانه های مدرن می باشد که قیمت نسبتا بالایی در مقایسه با دیگر کابینت ها ندارند.

kitchen8

– کابینت چوبی

کابینت های چوبی علاوه بر زیبایی، برای آشپزخانه یک فضای گرم و صمیمی بوجود می آورند. این کابینت ها دارای قیمت زیادی هستند و مدت زمان ساخت و نصب آن ها کمی زیاد است.

kitchen9

– کابینت ام دی اف

این جنس از کابینت قابلیت هماهنگی با دیگر عناصر دکوراسیون آشپزخانه را دارد. کابینت های ام دی اف عایق رطوبت و حرارت است و از قیمت مناسبی برخوردار است.

kitchen10

– کابینت های گلاس

کابینت های هایگلاس یکی از جذاب ترین جنس کابینت ها است که تنوع رنگی بالایی دارند و برای آشپزخانه هایی با نور کم بسیار مناسب است.

kitchen11

د) نورپردازی مناسب

نورپردازی مناسب و هماهنگ با دکوراسیون آشپزخانه می تواند زیبایی آشپزخانه را دوچندان کند. برای نورپردازی داخل کابینت آشپزخانه باید در زیر سقف کابینت از چراغ های مخصوص استفاده کرد.(از ریسه های ال ای دی هم می توان استفاده کرد)

برای روشن سازی قسمت کانتر باید از چراغ هایی زیر کابینت ها استفاده نمود تا نور را در کل سطح کانتر منتشر کند. نورهای بالا تاب آشپزخانه را می توان با کارگذاری چراغ هایی در قسمت بالای کابینت ها تامین کرد. همچنین نورهای پایین تاب با کارگذاری چراغ های کم ولتاژ در قسمت زیرین کابینت ها تامین می شود که به گردش نور در آشپزخانه بسیار کمک می کند.

و) استفاده از متریال های ساده برای دکوراسیون آشپزخانه

برای داشتن یک اشپزخانه ایده آل و زیبا، استفاده از متریال هایی مانند کاشی ها، درب ها و دیوارپوش ها با طرح ساده بسیار مناسب است. استفاده از از طرح های شلوغ علاوه بر کوچک نشان دادن آشپزخانه، بعد از مدتی با دیدن آن ها احساس خستگی به افراد منتقل می کند.

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ