بلوکAAC  که به بلوک هبلکس معروف است، از اختلاط شن، ماسه، سیمان، آهک،گچ و آب تشکیل شده است. بلوک هبلکس از بتن هوادهی شده، تولید شده است و یک متریال بسیار کارآمد است که با اطمینان کامل می توان از آن در ساختمان استفاده کرد. بلوک هبلکس برای دیوار، کف و روکش های خارجی استفاده می شود. نکته حائز اهمیت این است که هبلکس به دو نوع اتوکلاوی و غیر اتوکلاوی تقسیم می‌شود و معمولاً نوع غیر اتوکلاوی ارزان‌تر است. اما کیفیت آن پایین‌تر از نوع اتوکلاوی است.بلوک هبلکس

از مزیت های این بلوک می توان به وزن سبک آن اشاره کرد که باعث می شود برای انباشته کردن و نگهداری آن دچار مشکل نشویم و دلیل آن هم عدم استفاده عادی از ماسه است که ساختار آن را همگن کرده است و آن را در برابر زلزله مقاوم کرده است. همچنین سهولت استفاده در تیغه چینی یکی دیگر از مزیت های این نوع بلوک ها است که سرعت اجرای پروژه را افزایش می دهد. بلوک هبلکس از مواد طبیعی قابل بازیافت تشکیل شده است، بنابراین به محیط زیست آسیبی نمی رساند و سازگار است.

این متریال دارای ماده غیر قابل اشتعال به نام سیلیس است که آن را به یک عایق در برابر حرارت، گرما و حریق تبدیل کرده است. بلوک هبلکس علاوه بر این، عایق نم و رطوبت است و از آن برای ساخت و ساز در مناطق پر بارش استفاده می کنند.

هبلکس یکی از مصالحی است که به راحتی برش خورده و دورریز کمی دارد. برق کاران و کارگران تمایل زیادی به استفاده از این بلوک دارند، زیرا تاسیسات و مسیرهای سیم کشی به راحتی از آن عبور می کنند.

ساختار حفره ای بلوک هبلکس و درصد تخلخل زیاد در آن، موجب شده که نتوان از آن به عنوان دیوار باربر استفاده کرد که این موضوع یکی از معایب این نوع از بلوک ها به شمار می آید.

heblex

نحوه اجرای بلوک هبلکس:

اجرای بلوک هبلکس به نیروی متخصص احتیاج ندارد و توسط نیروی انسانی غیرمتخصص هم انجام می شود. البته اصول کلی دیوارچینی باید رعایت شود.

ابتدا برای اجرای ردیف اول باید ملات ماسه-سیمان برای تراز کردن کار استفاده شود. بلوک ها باید از قبل مرطوب شده باشند. در صورت استفاده از ملات های سنتی، باید بلوک ها از قبل زنجاب شده باشند و بعد از اجرا تا سه روز باید مرطوب باشند. برای چفت و بست کردن بلوک ها می توان از زبانه های روی خود بلوک استفاده کرد، همچنین می توان از میخ پلاک هایی که در بازار موجود هستند استفاده کرد.

برای سیم کشی در این بلوک ها و اجرای تاسیسات می توان از شیارزن های برقی استفاده کرد. البته برای استفاده از این وسیله باید بسیار دقت کرد.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ