بتن به عنوان مهم ترین عنصر در صنعت ساختمان سازی نقش مهم تری را ایفا می کند و از آب، سیمان و سنگدانه تشکیل شده است. ترکیب این مصالح در بتن و تفاوت در مقدار بکارگیری آن ها موجب پدید آمدن بتن هایی با کارایی مختلف می شود که از جمله آن ها می توان به بتن مسلح، بتن الیافی، بتن پیش ساخته، بتن مگر و … نام برد.

در این مقاله قصد داریم درباره بتن مگر اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

megr

بتن مگر چیست؟

بتن مگر یا بتن لاغر نوعی بتن است که در ساختار آن در هر مترمکعب حدود 150 کیلوگرم بتن به کار رفته شده است که نسبت به دیگر بتن ها بسیار کمتر است. بنابرابن از این بتن نمیتوان استحکام بالایی انتظار داشت. بتن مگر از لحاظ اندازه و قطر بسیار نازک است و به عنوان یک لایه پوششی در قسمت زیرین سازه به کار گرفته می شود.(حدود 5 الی 10 سانتی متر)

همچنین این بتن به منظور آماده سازی بستر خاکبرداری شده برای آرماتور بندی و صفحه گذاری اجرا می شود. از این بتن برای ایجاد یک فونداسیون تراز و همگون هم می توان استفاده کرد. نام دیگر بتن مگر، بتن پوششی است و دلیل این نام گذاری این است که از این بتن به عنوان یک لایه پوششی برای جلوگیری از خروج آب سیمان و محافظت از سازه استفاده می کنند.

نحوه اجرای بتن مگر:

ابتدا باید کف پی را مرطوب کرد و این کار به این دلیل انجام می شود که آب بتن از زیر پی خارج نشود. البته باید به گونه ای آن را مرطوب کنیم که آب در کف پی جمع نشود و فقط مرطوب شود. در مرحله بعد باید بتن را به ارتفاع 5 سانتی متر در محدوده پی ریخته شود.(به هر طرف پی به غیر از حریم همسایه 5 تا 10 سانتی متر هم باید بتن ریخته شود). سپس با استفاده از تراز یا شیلنگ تراز آن را کاملا یکنواخت کرده و سپس ماله کشی انجام شود. پس از آن، عملیات عمل آوردن بتن آغاز می شود.

برای استفاده از بتن مگر باید به نکاتی توجه کرد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم:

1- هدف مهندسان از استفاده از این نوع بتن جلوگیری از خروج آب و سیمان از بتن فونداسیون است، پس بتن مگر باید دارای تراکم بالایی باشد.

2- سطح زیرین بتن مگر باید مرطوب باشد.

3- در 10 ساعت اولیه بتن ریزی، بتن مگر باید مرطوب نگه داشته شود.

4- بعد از اضافه کردن آب به بتن در دستگاه میکسر باید حداقل 2 دقیقه مخلوط شوند.

5- قبل از اجرا باید حتما بر روی خاک گازوئیل یا ماده مناسب دیگری ریخته شود تا از رویش گیاهان جلوگیری کنند و حشرات را از خاک دفع کنند.

مزیت های استفاده از بتن مگر:

– اگر زیرساخت به گونه ای باشد که قابلیت نفوذپذیری داشته باشد و آب را از خود عبور دهد بعد ازمدتی باعث کاهش عمر عنصر ساخته شده می شود و در نهایت بتن دارای ترک خوردگی می شود. استفاده از این نوع بتن این مشکل را برطرف می کند.

– این بتن از نفوذ سیمان به خاک جلوگیری می کند.

– جلوگیری از خارج شدن آب از بتن

– استفاده از این بتن برای ساختمان هایی که در زمین های نامناسب ساخته شده اند می تواند آن ها را مستحکم کند.

lean-concrete

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ