سقف کوبیاکس چیست؟

سقف کوبیاکس سقفی با تکنولوژی جدید از مبدا اروپایی می باشد. این نوع سقف ها که مشابه سقف های دال بتنی دو طرفه  عمل می کنند از گوی های تو خالی با جنس پلی اتیلن و یا پلی پروپیلن قابل بازیافت در میان غشای بتنی، آرماتور در دو بخش فوقانی و تحتانی و قفسه مسلح  تشکیل شده اند. در این سقف ها در بخش هایی که بتن هیچ گونه عملکرد سازه ای ندارند از گوی های تو خالی به جای بتن استفاده می شود و همین مسئله موجب کاهش چشم گیری وزن سازه می گردد. لازم به ذکر است در سقف های کوبیاکس با وجود استفاده از گوی های تو خالی هیچ گونه خللی در تحمل نیروی برشی ایجاد نخواهد شد.

برای اجرا این سقف ها در ابتدا قالب بندی صورت می پذیرد. در این مرحله باید توجه نمود که قالب ها خیز به سمت بالا داشته باشند. پس از مرحله قالب بندی آراماتور بندی شبکه تحتانی انجام می گردد. در مرحله سوم قالب های کوبیاکس بر روی آراماتور تحتانی قرار گرفته و سپس آراماتور بندی فوقانی صورت می پذیرد. در نهایت بتن ریزی انجام می شود.

cobiax

اگرچه به نظر می رسد به دلیل کاهش بار مرده در سازه های اجرا شده با استفاده از این سقف ها میزان مقاومت سازه در برابر زلزله افزایش می یابد اما به دلیل عدم استفاده از این نوع سقف در کشور های لرزه خیزی چون ژاپن و همچنین عدم انجام پژوهش و آزمایشات لرزه ای لازم ، در این خصوص اطمینان قطعی صورت نگرفته است و همچنان مقاومت زلزله ای این سقف ها در هاله ای از ابهام قرار دارد. با این حال مزایای بسیار زیادی را می توان برای این نوع سقف ها در نظر گرفت که در ادامه به بیان هر یک پرداخته شده است.

سقف کوبیاکس
مزایا سقف کوبیاکس به لحاظ معماری سازه

در این نوع سقف به دلیل کاهش بار مرده امکان اجرای دهانه تا هجده متر بدون ستون فراهم می شود و همین مسئله می تواند موجب انعطاف بالا در پلان های معماره سازه ها گردد. همچنین در این نوع سقف امکان ایجاد بازشو در بخش های مختلف و ابعاد متفاوت مهیا می باشد. از طرف دیگر امکان گسترش کنسول تا هفت متر نیز فراهم می گردد.

مزایا سقف کوبیاکس به لحاظ مهندسی

با توجه به کاهش بار مرده در سقف های کوبیاکس حجم و تعداد ستون ها می تواند تا حدود چهل درصد کاهش یابد. همچنین امکان اجرا دال ها تا 30 درصد سبک تر فراهم می گردد. بهینه سازی ارتفاع سازه ( در تصویر زیر به صورت شماتیک نشان داده شده است)، کاهش بار وارد شده به فونداسیون و افزایش مقاومت لرزه ای از دیگر ویژگی های مهندسی اجرای سقف های کوبیاکس می باشد.

cobiax

مزایا سقف کوبیاکس به لحاظ اقتصادی

در صنعت ساخت و ساز همراه اهرم اقتصادی یکی از اصلی ترین اهرم ها بوده است و هر روشی که بتواند موجب کاهش هزینه های اجرایی گردد می تواند با اقبال بسیار زیادی رو به رو شود. استفاده از سقف های کوبیاکس در پرژه های عظیم و انبوه سازی همواره می تواند باعث کاهش هزینه ها به میزان چشم گیری شود چرا که استفاده از سقف های کوبیاکس موجب کاهش حجم بتن و آراماتور می گردد. همچنین اجرا این نوع سقف در مدت زمان بسیار کوتاه تری صورت می پذیرد و همین مسئله در کاهش هزینه های مربوط به نیروی کار و … موثر خواهد بود. اما  لازم به ذکر است که در پروژه های کوچک ساختمانی استفاده از سقف های کوبیاکس نمی تواند توجیه اقتصادی قابل قبولی را داشته باشد.

 

برای دریافت سایر مقالات مربوط به انواع سازه اینجا را کلیک نمایید.

گیتی هوم ارائه دهنده جدیدترن مطالب در بخش صنعت ساخت و ساز و معرفی جدیدترین محصولات موجود در این صنعت

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ