امروزه با توجه به این که استفاده از روش های سنتی جوابگوی حجم بالای ساخت و ساز نیست استفاده از روش های نوین در ساخت انواع سازه رواج یافته است و این روش های نوین موجب بالا رفتن کیفیت، طول عمر و زیبایی سازه ها شده است. پیش از این به سازه های بتنی و بررسی آن به عنوان اصلی ترین نوع سازه در کشور پرداخته شده است. در این مقاله سعی در معرفی بتن GFRC به عنوان یکی از مصالح نوین و قابل استفاده در سازه های بتنی گردیده است.

ساختار بتن GFRC

بتن جی اف ار سی از سیمان ، ریزدانه و مواد افزودنی تشکیل شده است. همچنین در این بتن از الیاف شیشه و افزودنی های دیگر استفاده می شود که باعث بالا بردن خواص شیمیایی و فیزیکی و مکانیکی این بتن می شود. به کارگیری این مواد و تولید کامپوزیتی با یکپارچگی و پیوستگی مناسب موجب افزایش مقاومت بتن می شود. فیبرهای شیشه ای استفاده شده در بتن جی اف ار سی مقاومت کششی بیشتری نسبت به فولاد دارد. همچنین الیاف شیشه ای دارای خواص ضدزنگی می باشند به همین دلیل نیازی به پوشش بتنی نمی باشد. باتوجه به این ویژگی می توان از این قطعات در محیط های نمکی و دریایی استفاده کرد. همچنین بتن جی اف ار سی وزن کم تری نسبت به دیگر بتن ها دارد که موجب سهولت در به کارگیری و کوتاه تر شدن زمان اجرا می شود.

GFRC

از آنجایی که در بتن GFRC پلیمر خاصی استفاده شده است ترک و خوردگی در آن مشاهده نمی شود. از طرف دیگر  بتن جی اف ار سی در برابر نیروهای ناشی از زلزله ، طوفان ، سیل و آتش سوزی مقاومت بالایی دارد. از دیگر مزیت های بتن جی اف ارسی می توان به مواردی همچون سازگاری با محیط زیست، عایق صوت و حرارت ،زیبایی و حداقل دورریز اشاره نمود.

کاربردهای بتن GFRC

از پانل های بتن جی اف ار سی در ساخت ستون ها و سر ستون ها ،گنبد، پانل های تزیینی سقف و دیوار، مجسمه سازی، نرده ها، ساخت سازه های دریایی، اسکله و پل های شناور و کانال های آبی اشاره نمود.

GFRC

آیا بتن جی اف ار سی همان بتن الیافی است؟

امروزه برخی افراد به بتن جی اف ار سی بتن الیافی هم می گویند. با توجه به این که بتن جی اف ار سی دارای مواد پیشرفته و روش تولید متفاوت در مقایسه با بتن معمولی ست اما بتن الیافی بتنی است که هر نوع الیاف (شیشه ، فلز،پلی پروپیلن)در آن به کار گرفته می شود در نتیجه به کار بردن بتن الیافی برای بتن جی اف ار سی مناسب نیست.

نمای پیش ساخته GFRC

تولید نمای جی اف ار سی به علت تنوع بالا در اندازه و طرح در کارخانه امکان پذیر است. به همین دلیل برای نمای  ساختمان به صورت پیش ساخته و با سرعت بالا به کارگرفته می شود. این کار باعث می شود بتن جی اف ار سی در پروژه های بزرگ استفاده شود ولی در عین حال زمان کمتری برای اجرای نمای ساختمان صرف شود.

بتن GFRC

برای آشنایی با محصولات نوین ساختمانی با ما در مجموعه گیتی هوم همراه باشید.

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ