با گسترش جمعیت شهرها و ساختن خانه ها و برج های بلند، انسان ها مجبور به ساخت خانه های کوچک شدند و به همین دلیل همیشه از دلگیر بودن فضای خانه شکایت دارند که این مشکل را می توان با داشتن یک دکوراسیون بالکن یا تراس زیبا و جذاب، برطرف نمود. امروزه تراس به عنوان قسمتی از خانه از اهمیت زیادی برخوردار است به گونه ای که می توان آن را پلی برای عبور از خانه به محیط بیرون، تلقی کرد. اما متاسفانه برخی از خانواده ها از محیط تراس یا بالکن به عنوان انباری استفاده می کنند و هر وسیله اضافی که برای آن جایی پیدا نمی کنند در تراس می گذارند.

Balcony1

در این مقاله قصد داریم تا با اراِئه نکاتی ساده و کاربردی، شما را در زیباتر کردن دکوراسیون تراس یا بالکن منزلتان، یاری کنیم.

Balcony2

1) استفاده از گل و گیاه در تراس یا بالکن

به دلیل وجود نور و هوای آزاد در تراس می توان از گل و گیاه استفاده کرد. گل و گیاه علاوه بر زیبایی، نشاط و سرزندگی خاصی به فضای تراس می بخشند. شما می توانید با توجه به اندازه فضای تراس و نوع چیدمان دکوراسیون، از گلدان های ایستاده و آویزان استفاده کنید. یکی از بهترین راهکار ها برای استفاده هر چه بیشتر گل و گیاه در تراس، بکارگیری دیوار سبز است. از گل و گیاه رونده می توان بر روی نرده و دیوار تراس استفاده کرد. کفپوش چمنی در تراس فضای راحتی را برای بازی کودکان فراهم میکند.

البته استفاده ی زیاد از گل و گیاه نباید منجر به چشم پوشی از ضرورت بکارگیری دیگر المان های ضروری برای دکوراسیون بالکن یا تراس شود. بهتر است به اندازه مناسب از گل و گیاه استفاده کنیم تا فضای کافی برای استفاده از لوازم دیگر داشته باشیم.

Balcony4

2) استفاده از مبلمان و کفپوش مناسب

تراس می تواند فضایی برای وقت گذراندن افراد خانواده باشد پس باید دارای مبلمان مناسب و راحتی باشد تا آرامش اعضای خانواده را فراهم کند. انتخاب نوع مبلمان به اندازه فضای تراس بستگی دارد. اگر فضای کمی داشته باشیم باید از میز و صندلی های تاشو استفاده کنیم ولی اگر فضای بزرگی در اختیار داشته باشیم می توانیم با نصب یک تاب، مبلمان دکوراسیون تراس را کامل کنیم

انتخاب کفپوش به دکوراسیون تراس بستگی دارد. اگر انتخاب شما برای کفپوش، سرامیک یا پارکت است، سعی کنید رنگ و طرح آن ها را به گونه ای انتخاب کنید که بیشترین هماهنگی را با دکوراسیون تراس داشته باشد. مثلا برای روشن تر و بزرگ تر نشان دادن فضای تراس می توان از کاشی هایی با رنگ روشن استفاده کرد.

استفاده از کفپوش چوبی مانند ترموود به ایجاد یک فضای دنج و صمیمی کمک شایانی میکند. کفپوش ترموود از مزیت های فراوانی از جمله جلوگیری از نفوذ آب، حرارت و رطوبت برخوردار است.

Balcony6

3) ایجاد نور و سایه مناسب

استفاده از لامپ های کوچک ریسه ای در میان گلدان ها در شب فضای رویایی ایجاد میکند. نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که رنگ نور ها باید با فضای تراس همخوانی داشته باشد. استفاده از یک لوستر فانتزی با قیمت کم می تواند منبع نوری تراس را به خوبی در شب تامین کند.

نور و سایه در کنارهم در روز هارمونی زیبایی بوجود بیاورد. میتوانید با نصب پرده های حصیری و برزنتی در تراس سایه ایجاد کنید. استفاده از متریال هایی برای ایجاد سایه، دید بیرون از ساختمان به تراس منزلتان را کاهش می دهد.

Balcony7

4) جذاب تر کردن دکوراسیون تراس با نصب المان های مختلف

استفاده از عناصر مختلف مانند آب نما، کتابخانه و تابلو علاوه بر کاربردی تر کردن محیط تراس، شما را وادار میکند تا با محیط بیرون از خانه ارتباط بیشتری داشته باشید و بیشتر به تراس منزلتان برای گذراندن اوقات فراغت مراجعه کنید.

اگر تراس شما فضای بزرگی دارد، میتوانید با نصب یک آب نما، صدای زیبای آب را بشنوید و فضای با نشاطی را در تراس ایجاد کنید.

از رنگ های مکمل در تراس استفاده کنید و برای فضای خالی دیوارها تابلویی با طراحی زیبا تهیه کنید. شما می توانید با نصب قفسه هایی از جنس چوب یا فلز، کتابخانه ای کوچک در تراس خود داشته باشید. تا اوقات فراغت خود را به بهترین شکل سپری کنید.

تراس ها با هر اندازه و هر متراژ می توانند به بهترین شکل چیدمان شوند. کافی است کمی خلاقیت داشته باشید تا با هزینه ای کم دکوراسیون تراس منزلتان چیده شود و فضایی را برای گذراندن اوقات فراغت با خانواده داشته باشید.

Balcony8

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

سایر مقالات

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ