etesal3

اتصالات پیچی: پیچ ها با دو نوع عملکرد اتکایی و اصطکاکی مورد استفاده قرار می گیرند. استفاده از پیچ های پر مقاومت منطبق با استاندارد های ملی یا بین المللی، برای هر دو نوع اتصال و استفاده از پیچ های معمولی یا پرچ فقط در اتصالات اتکایی مجاز است.

etesal1

شکل 1: مشخصات سیستم پیچ مصرفی در اتصالات پیچی

     ۱ – اتصال اتکایی:
در این نوع اتصال، پیچ ها فقط وظیفه اتصال دو قطعه را داشته و لقی و خستگی در اثر ارتعاشات یا نوسانات بارگذاری مسئله ساز نبوده و هیچ گونه نیروی پیش تنیدگی در پیچ ایجاد نمی شود و برای اجرای آن تنها سفت کردن به وسیله کارگر کفایت می کند. در اتصال اتکایی، معیار، مقاومت اتصال می باشد و الزامی برای جلوگیری از لغزش صفحات اتصال در اثر بارهای وارده وجود ندارد.

etesal

شکل 2: اتصال پیج اتکایی

     ۲ – اتصال اصطکاکی:
در این نوع اتصال، علاوه بر سفت کردن پیچ ها باید مقداری که در طراحی مشخص شده است نیروی پیش تنیدگی در پیچ ایجاد شود، با اعمال نیروی پیش تنیدگی، پیچ تحت کشش قرار گرفته و با اعمال بار، بین صفحات اتصال، اصطکاک به وجود می آید که باعث عدم لقی و کارکرد کامل اتصال می شود. از این رو برای سفت کردن پیچ ها از ترک متر استفاده می شود. ضمنا، برای اینکه پیچ ها بتوانند به راحتی اصطکاک را انتقال دهند بایستی از ایجاد رنگ و ضد رنگ در محل پیچ های اتصال خودداری کرد.

etesal2

 

این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید:

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مقالات آموزشی

  • برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را وارد نمایید.
مجموعه گیتی هوم
ارسال پیام در واتس اپ